Melyik a legelterjedtebb függőség Magyarországon? Hogyan ismerhető fel?

A függőség szó hallatán sokaknak a kemény drogok, a szerencsejáték vagy az internetfüggés ugrik be elsőként. Valójában a függőségek skálája ennél sokkal szélesebb – és jóval alattomosabb. Magyarországon is több millió ember él együtt valamilyen szenvedélybetegséggel, sokszor anélkül, hogy maga is tisztában lenne ezzel. A legelterjedtebb függőség pedig nem más, mint az alkoholhoz való kötődés – amely társadalmilag elfogadottabb, mint gondolnánk, ezért különösen nehéz felismerni és kezelni.

Milyen függőségek vannak, és hogyan alakulnak ki?

A függőségek két nagy csoportra oszthatók: anyaghasználati és viselkedési függőségekre. Előbbibe tartozik az alkohol, a dohányzás, a gyógyszerfüggőség, illetve az illegális szerek használata. Utóbbiban az olyan tevékenységek szerepelnek, mint a szerencsejáték, a vásárlási kényszer, az evészavarok, a munkamánia vagy akár az okoseszközöktől való függés.

A függőség kialakulása fokozatos. Általában valamilyen hiányállapot – például stressz, magány, szorongás – hatására kezdődik, amikor az ember megpróbál enyhülést keresni egy adott tevékenységben vagy szerben. Idővel az agy hozzászokik ehhez az ingerhez, és egyre több kell belőle ahhoz, hogy ugyanazt a hatást érjük el. Ezzel párhuzamosan a kontroll fokozatosan gyengül, a viselkedés kényszeressé válik, és a függő már nem képes nélküle működni a mindennapokban.

Miért pont az alkohol?

Az alkohol több okból is „ideális” függőség. Könnyen hozzáférhető, szociálisan elfogadott, sőt gyakran elvárt része az ünnepeknek, találkozóknak, pihenésnek. Mindez megnehezíti annak észrevételét, ha a határ átlépésre kerül. Az alkoholizmus jelei pedig gyakran nem a részegség formájában mutatkoznak, hanem rejtettebb módon: titkolózás, indokolatlan hangulatingadozás, alvászavarok, feledékenység, romló munkateljesítmény – ezek mind intő jelek lehetnek.

Egy másik ok, ami miatt az alkoholizmus különösen veszélyes, az, hogy hosszú ideig képes „alvó állapotban” maradni. Az érintettek gyakran jó ideig képesek fenntartani a látszatot – dolgoznak, nevelik a gyerekeiket, tartják a kapcsolatokat –, miközben már régen elveszítették a kontrollt a szerhasználat felett.

Az alkoholizmus jelei – mit figyeljünk?

Az alkoholprobléma nem feltétlenül jelenik meg nyíltan. A rendszeressé váló „csak egy pohár bor vacsora után”, a hétvégi italozás, amely már péntek délután indul, vagy az, ha valaki egyedül is iszik otthon – mind árulkodó lehet. De ide tartoznak az alábbi tünetek is:

  • Megnövekedett alkoholtolerancia: egyre többet kell inni azonos hatás eléréséhez

  • Kontrollvesztés: nem sikerül betartani az előre elhatározott mennyiséget

  • Reggeli „javító italok”: másnaposság kezelése alkohollal

  • Hazugság, titkolózás, rejtett palackok

  • Szociális visszahúzódás vagy épp ingerlékenység, ha nincs alkohol

  • Fizikai tünetek: remegés, alvászavar, izzadás, szorongás

Fontos tudni, hogy az alkoholizmus nem kizárólag azokat érinti, akik látványosan részegek – a funkcionáló alkoholisták száma évről évre növekszik.

Mi segíthet a kilábalásban?

A függőségek kezelése mindig egyénre szabott megközelítést igényel. Van, akinek egy élethelyzeti krízis (pl. válás, állásvesztés) adja meg a kezdőlökést, másnak egy szerető hozzátartozó őszinte szembesítése nyitja ki a szemét.

A tapasztalatok és történetek megosztása sokszor hatalmas erőt adhat. A VAVO-Felépülésblog olyan platform, ahol valódi emberek vallanak megküzdésükről, visszaeséseikről és újrakezdéseikről – inspirációt és kapaszkodót nyújtva mindazoknak, akik épp az első lépések előtt állnak.

Az első lépés a felismerés: a saját beismerés, hogy a helyzet már nem kontrollált. Ezután következhet a segítségkérés, amelyhez ma már többféle lehetőség is adott:

  • Addiktológiai konzultáns felkeresése – szakértői segítség a probléma feltárásában, a megoldási lehetőségek megtalálásában

  • Csoportos programok, önsegítő közösségek, ahol hasonló helyzetű emberek osztják meg tapasztalataikat

  • Orvosi segítség, amennyiben fizikai elvonási tünetek is jelentkeznek

  • Pszichoterápia, amely a mélyebb, pszichés okokkal is foglalkozik, és segít új megküzdési módokat találni

A környezet ereje

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a környezet szerepét. A hozzátartozók támogatása, de egyben határozott kiállása is szükséges. A segítő jelenlét nem jelent asszisztálást a betegséghez – a szeretetteljes, de következetes kommunikáció sokat segíthet abban, hogy az érintett ne érezze magát elhagyatottnak, de szembesüljön a következményekkel is.

Élet a függőség után

A jó hír, hogy a gyógyulás lehetséges. Nem egyik napról a másikra, nem szenvedés nélkül, de idővel visszaszerezhető a kontroll, az önbecsülés és a hit egy kiegyensúlyozottabb életben. Az első lépés talán a legnehezebb – de utána minden megtett méter könnyebb.

A függőségek nem válogatnak – bármelyikünket elérhetik, életkortól, nemtől, társadalmi státusztól függetlenül. A megoldás viszont létezik. Ha úgy érzed, érintett vagy – vagy csak szeretnél többet tudni a témáról –, ne félj segítséget kérni. Mert az élet, amit élhetsz, sokkal több annál, mint amit egy pohár alján találsz.